Rekuperacja – czyli świeże i czyste powietrze

Rekuperacja to system, który w całości zastępuje stare sposoby wentylowania. System rekuperacji umożliwia odzyskiwanie ciepła w okresie zimy albo chłodu w okresie lata, czyli oznacza oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia. Do tego można nim precyzyjnie sterować, dostosowując intensywność wietrzenia do potrzeb. Co więcej, wentylacja z odzyskiem ciepła daje zupełnie nowe możliwości, które nie istniały w starych systemach w postaci oczyszczania powietrza ze smogu i alergenów dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów.

Wentylacja mechaniczna w domach ciągle jest nowością i stąd wiele klientów nadal zastanawia się, czy ją stosować, czy pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach. Jednak analizując wszystkie za i przeciw trudno jest zrozumieć, dlaczego rekuperacji nie ma jeszcze w każdym domu. Najważniejszymy aspektami są zdrowie i komfort, a jak się okazuje, koszty rekuperacji wcale nie będą wyższe od rozwiązań tradycyjnych.

Korzystamy z wysokiej jakości produktów, które charakteryzują się automatyczną pracą, efektywnym odzyskiwaniem ciepła, ale również łatwością obsługi. Chcemy aby po instalacji systemu rekuperacji nasz klient miał zapewniony komfort świeżego i czystego powietrza bez angażowania się i studiowania instrukcji obsługi.

Korzystamy z bardzo cichych i łatwych w obsłudze rekuperatorów którymi można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie

REKUPERACJA – ZALETY KORZYSTANIA Z REKUPERACJI

  • Z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem – Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku. Przy zamkniętych oknach i nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Powietrze ma zawsze niską – porównywalną z powietrzem zewnętrznym – zawartość dwutlenku węgla, a jego jakość higieniczna jest wysoka. Nawiewane powietrze pozbawione jest nadmiernej wilgotności, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń i kurzu.
  • Skuteczna ochrona przed smogiem – Rekuperacja daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Niektóre filtry dają możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego!
  • Oszczędności na ogrzewaniu – Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną.
  • Możliwość kontroli ilości powietrza – System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chce tego użytkownik. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli jest taka potrzeba, to zwiększamy intensywność przewietrzania, ale możemy również zmniejszyć np. kiedy nie ma nas w domu.
  • Ponadprzeciętny komfort – Przy użyciu rekuperacji pozbywamy się przeciągów, much, komarów (brak ryzyka powstania zaduchu). Znacznie obniża się wilgotność powietrza (brak pleśni, grzybów). W domu z rekuperacją nawet przy szczelnych oknach jest po prostu czym oddychać.
  • Oszczędności inwestycyjne – Nieruchomość z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące rekuperacji

Centralnym elementem systemu jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła. Takie urządzenie posiada 2 odseparowane kanały: pierwszy dla powietrza nawiewanego z zewnątrz do pomieszczeń suchych, takich jak salon, sypialnie i gabinet, oraz drugi dla powietrza wyciąganego z pomieszczeń mokrych, takich jak kuchnia, łazienka, WC, pralnia.

Rekuperacja działa tak, aby wymieniać powietrze we wnętrzu szczelnego domu w takich ilościach, aby idealnie były spełnione zamierzone cele wentylacji. Najważniejszym celem jest utrzymanie niskiego poziomu CO2, kolejnym jest kontrolowanie wilgotności powietrza i wreszcie dbałość o to, że powietrze wewnątrz domu było wolne od szkodliwych substancji.

Ze względu na ilość elementów, projekt techniczny, montażu, uruchomieniu, wymianie filtrów i konserwacjach, to bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie.
W związku z tym zachęcamy do kontaktu, żeby nasi specjaliści po zapoznaniu się ze szczegółami mogli odpowiedzieć na wszystkie pytania bez żadnych kosztów.

Instalacja wentylacyjna zajmuje dużo przestrzeni, bo składa się z kanałów o sporych średnicach. Dlatego ważne jest wykonanie projektu i zaplanowanie wykonania instalacji na właściwym etapie budowy, żeby uniknąć konfliktów z innymi instalacjami, a także zabudowywania kanałów wypadających w nieoczekiwanych miejscach pod sufitem, czy przy ścianach.

System kanałów z rekuperatorem generuje dodatkowy hałas. Dlatego ważny jest właściwy dobór wszystkich elementów systemu, bo każdy z nich ma wpływ na końcową głośność pracy.

W utrzymanie systemu wentylacji w należytym stanie – wymiana filtrów i czyszczenie rekuperatora, bardzo ważna jest systematyczność, tak aby uniknąć zanieczyszczenie pyłem.

Doradzimy i odpowiemy na każde pytanie.