MATA GRZEWCZA DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO BEZPOŚREDNIEGO

Ekonomiczne i łatwe w montażu rozwiązanie, jakim jest mata podłogowa grzewcza, to nowoczesny sposób na ciepłą podłogę w całym domu. Rosnąca popularność tego typu systemów grzewczych wynika z uniwersalnego charakteru instalacji oraz gwarantowanego, szybkiego rozgrzania podłogi pokrytej gresem, płytkami ceramicznymi, terakotą czy marmurem. Stała moc na poziomie 150W/m2 zapewnia optymalne parametry cieplne, a sam system w żaden sposób nie jest zależny od posiadanej instalacji centralnego ogrzewania, dlatego można w dowolny sposób nim sterować.

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, maty elektryczne podłogowe dają wiele dodatkowych opcji aranżacyjnych. Decydując się na tego typu rozwiązanie, można – bez konieczności dokonywania skomplikowanych przeróbek instalacji grzewczej – stworzyć w swoim domu inteligentny system grzewczy, który będzie jednocześnie niezawodny i energooszczędny. W celu uzyskania optymalnego komfortu termicznego warto zastosować wysokiej klasy termostat z czujnikiem podłogowym. Termoregulatory elektryczne z programowaniem czasowym umożliwiają z kolei precyzyjne określenie pory włączenia i wyłączenia ogrzewania podłogowego. Dzięki temu, że w mieszkaniu zainstalowana zostanie mata podłogowa ogrzewanie zawsze będzie wydajne, a koszty eksploatacyjne pozostaną pod pełną kontrolą.

Nawet konstrukcja budynku nie jest przeszkodą aby zainstalować maty grzewcze jako ogrzewanie podłogowe. System może być montowany zarówno bezpośrednio na starej posadzce (w trakcie remontu), jak i w nowo budowanych domach, przed wykończeniem podłogi terakotą, parkietem czy płytkami ceramicznymi. Elektryczne maty grzejne podnoszą komfort termiczny budynku, jednocześnie nie stanowiąc dodatkowego obciążenia stropu, dlatego mogą być układane zarówno na poziomie parteru, jak i na poddaszu oraz na dowolnych kondygnacjach budynku.

Mata grzewcza – korzyści wynikające z ogrzewania matą grzewczą

  • Bezpieczeństwo użytkowania – z naszymi rozwiązaniami możliwe jest stworzenie zdrowego ogrzewania bez pola elektromagnetycznego. Z kolei 3-warstwowa izolacja z materiałów trudnopalnych zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  • Niezawodność i żywotność systemu – Instalowe przez nas maty elektryczne podłogowe firmy TERMOFOL to rozwiązania najwyższej klasy, na które udzielmy aż 25-letniej gwarancji.
  • Tanie ogrzewanie pomieszczeń – Wszystkim tym, którzy preferują tanie ogrzewanie podłogowe mata grzewcza pozwoli obniżyć nakłady na inwestycje w podłogówkę – system instalowany jest wyłącznie w miejscach użytkowanych przez domowników – nie ma potrzeby rozkładania maty na całej powierzchni posadzki.
  • Ekologiczna instalacja cieplna – Jeśli na posadzce położona zostanie mata podłogowa ogrzewanie stanie się przyjazne dla środowiska oraz domowników. Brak kurzu, alergenów czy roztoczy to tylko niektóre powody, dla których jest to rozwiązanie dosłownie dla każdego.
  • Niższa temperatura w instalacji – Nasze maty grzejne pozwalają na obniżenie temperatury na głównym źródle ciepła (kocioł C.O., pompa ciepła) o kilka stopni, bez obniżania komfortu cieplnego. Dzięki temu znacząco spadną koszty zawiązane z zakupem opału oraz eksploatacją domowej instalacji centralnego ogrzewania.
  • Oszczędność energii – Ogrzewanie podłogowe matą pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną z instalacji C.O. nawet o 20%.
  • Nieograniczone możliwości aranżacyjne – Cały system grzewczy ukryty jest pod podłogą, więc jego elementy nie ograniczają przestrzeni (w przeciwieństwie do grzejników), którą można dowolnie urządzić i zagospodarować według własnych preferencji.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące ogrzewania folią grzewczą.

Spośród wielu rozwiązań obejmujących ogrzewanie podłogowe mata grzejna jest tym, które ma zdecydowanie najwięcej zalet. W sezonie zimowym domownicy mogą chodzić po domu bez obuwia, przy zapewnieniu optymalnego komfortu cieplnego. Jednocześnie, inwestycja w podłogówkę umożliwia usunięcie z domu wykładzin oraz dywanów, będących siedliskiem alergenów i drobnoustrojów. Posiadanie systemu grzewczego pod podłogą pozwala również na swobodne sterowanie ogrzewaniem całego domu, poprzez włączanie lub wyłączanie jego poszczególnych elementów. Folie grzejne i maty grzewcze pod panele oraz płytki ceramiczne, doskonale sprawdzają się w domach, gdzie mieszkają osoby uczulone na kurz. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego, mata grzewcza nie powoduje gromadzenia się zanieczyszczeń na posadzkach, co daje również możliwość rzadszego sprzątania podłóg.

Niestety, maty grzewcze na podczerwień nie mogą być instalowane pod wanną lub brodzikiem.

Zastosowanie maty o wyższej mocy znamionowej powoduje skrócenie czasu nagrzewania się instalacji.

Zabronione jest przecinanie przewodów, matę można skrócić wyłącznie poprzez nacinanie siatki.

Nie ma możliwości montażu maty grzejnej pod stałą zabudową. W miejscu, gdzie zainstalowana jest mata, można ustawić wyłącznie meble na nóżkach, z zachowaniem minimum 3 cm wysokości od posadzki.

Nie, mata podłogowa grzewcza nie może być instalowana w sposób, który wymaga nakładania lub krzyżowania się przewodów. Minimalny odstęp pomiędzy przewodami powinien wynosić 8 cm.

Podłączenie maty może wykonać jedynie elektryk posiadający aktualne uprawnienia SEP.

Do klejenia ceramiki należy użyć kleju elastycznego do ogrzewania podłogowego, a do fugowania – spoiny elastycznej.

Konieczne jest zmierzenie rezystancji żyły grzewczej oraz izolacji i porównanie ich z parametrami w dokumentacji technicznej.

Niestety nie, mata grzejna pod panele nie jest dopuszczalnym rozwiązaniem.

Należy zgłosić to elektrykowi, który dokonał podłączenia maty. Przyczyną awarii może być usterka sterownika, termostatu, czujnika, uszkodzenie przewodów lub maty.

Doradzimy i odpowiemy na każde pytanie.